Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
EDİRNE TAVA CİĞERİ

Bugün sizlere Edirnenin meşhur tava ciğerinden bahsedeceğim.Edirnenin tava ciğeri en az 1 yaşına gelmiş danaların karaciğerinden yapılmaktadır.Ciğerin sinirleri temizlendikten sonra yaprak şeklinde doğranır bol su ile yıkanır.Daha sonra bir kevgir içinde kanlarının süzülmesi  için bir süre bekletilir.Tuz ilavesi yapıldıktan sonra ortlama 20 dakika civarında dinlendirilir.Bu dinlendirme ve aynı zamanda süzme işlemi ciğer için çok önemlidir.Ciğerler uygun koşullarda süzdürülmez ise daha sonraki aşamada unlanacağı için daha fazla un çeker hamurlaşır ve bu hamurlar ciğerin üstünde kötü bir görüntü oluşturur.Bu hamurlanmaya aynı zamanda çapaklanma da denir.

   Ciğeri pişirme esnasında kullanacağımız tencerenin ince ve çabuk ısınan bir tencere olmasına dikkat etmeliyiz .Ciğerimizi Edirne yöresinin  kendine has buğday ununu kullanarak bir güzel harmanlarız.Bu işlemi dikkatlice yapmalı unun ciğerin heryerine eşit dağılmasını sağlamalıyız.Son olarakta kızgın yağda çok kısa süre yani ortalama 2 dakika kadar pişiririz.Ciğerin yanında olmazssa olmazımız kızgın yağda pişirilmiş acı biberimizde muhakkak olmalıdır.

   Edirne ilimizin meşhur ciğeri tadını aslında yörede yetişen hayvanların etinden veyörede yetişen buğday unundan almaktadır.Tabiki şunuda söylemeden geçmemeliyiz her yemekte olduğu gibi Edirne tava ciğerinde de yemeği yapan ustanın el lezzeti ve ustalığı  çok önemlidir .

Benden ufak bir tavsiye. Olurda bir gün yolunuz Edirneye düşerse önce bir güzel Selimiye Camisine gezmenizi ,sonrasında ise Edirne tava ciğerini tatmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ÖĞRETMENİ

AYKUT AYBAŞ

  
3988 kez okundu

Yorumlar

ciğer     02/06/2013 19:09

Aynen katılıyorum ben edirnenin dışında pek yediğim ciğerin tadını alamıyorum hayvanındanmı ustasındanmı bilemem birde arkadaşım gitmiş Bursada ata bulvarında bursa usulu belkıs ablanın pideli tava ciğeri varmış bende gittim inanın kendine has bir tat bir deneyelim dedik başladık hepimiz 2 porsiyon yedik ellerine sağlık balkıs abla.
Misafir -