Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
İĞNEADA LONGOZ ORMANLARI

İĞNEADA LONGOZ(SUBASAR)ORMANLARI

Ülkemizin her köşesi ayrı güzeldir .Her yerin kendine has  doğal ve bir o kadarda eşsiz manzarası ve tabiatı vardır .Bunlardan biride Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı iğneada beldesindeki Longoz ormanlarıdır. Bu ormanlar doğanın biz insanlara armağan ettiği eşsiz güzelliklerden biridir.

Öncelikle longoz ne demektir ne anlama gelir kısaca bundan bahsetmek istiyorum. Longoz(Subasar):Denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ile dere ağzını kapatması sonucunda akarsuyun biriktiği yerde oluşan özel bir doğa olayıdır.İğneada longoz ormanı da 2.500 dönümlük bir alana sahip Avrupa’nın en büyük longoz ormanıdır. Zaten ülkemizde de toplamda 3 tane longoz ormanı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Kırklareli iğneada ikincisi Sakarya ve üçüncüsü de Sinop ilimizde bulunmaktadır.

Kırklareli İğneada Longozları kuşların göç yolu üzerinde yer almaktadır. Bundan dolayı çok çeşitli kuşlara ve bitki türlerine rastlamak mümkündür. Longoz ormanları ülkemizde bulunan 500 e yakın kuş çeşidinin 220 tanesini bünyesinde barındırmaktadır. Bu kuş türlerinden bazıları kuğu, pelikan ve beyaz tavuk cinsi kuşlardır. Ayrıca orman içinde de ağaç türü olarak en çok kayın ,meşe ve gürgen ağaçları bulunmaktadır.

İğneada da aynı zamanda tarihe tanıklık eden halk arasında İğneada batığı olarak adlandırılan bir batığa sahiptir. Bu batık Osmanlı Rus savaşı sırasında bizim karasularımızda batırılan bir Rus gemisidir. Bu batık Türkiye karasılarındaki tek bakır kaplı ahşap batık unvanına da sahiptir.

Yazımın başında da söylediğim gibi ülkemizin her yeri ayrı güzeldir. Bu güzelliklerden biride İlimiz sınırları içinde bulunan İğneadadır. Son yıllarda turizm alanında yapılan hamleler ile beldemiz turizme kazandırılmaya çalışılmakta ve güzel adımlar atılmaktadır. Bu adımlardan biri de İğneada Longoz ormanlarının Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınmasıdır.

Temennim o dur ki çok yakın bir zamanda bu şirin beldemiz hem bu listede yer alır hem de turizm anlamında hak ettiği  ilgiyi fazlasıyla görür.

 

 

                                                                                                                             AYKUT AYBAŞ 

                 YİYECEK  İÇECEK HİZMETLERİ ÖĞRETMENİ

                  (KIRKLARELİ OTEL. TURZ.MES.LİSESİ) 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
7918 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın