Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
EVRİM KARACA
evrim_karaca1@hotmail.com
YEMEK YAPMA SANATI
21/07/2016

YEMEK YAPMA SANATI

Yemek yapmak, Güzel sanatlar dalına girebilecek bir bölüm olmalı, çünkü  yemek yapmak ayrı bir sanat herkes yemek yapabilir sadece karnını doyurmak için yemek yapar ve yer; fakat yemek yapmanın ayrı bir uğraşı, ayrı bir sunumu gerekir. Yemek yapmak, diğer diğer tüm sanat dallarında olduğu gibi yetenek ve sadakatle yapıldığında güzel sonuçlar çıkıyor.

   Örneğin herkes bir omlet yapabilir ve  kimileri omleti özensizce kahvaltı veya brunch  soframıza koyar  lezzetli olabilir, hani derler ya önce göz yemeli ve göz doymalı diye işte o yapılan omletin sunumu çok önemlidir. Birde herkesin kendine göre bir yapış şekli ve son nokta olan ki kilit nokta olan sunumdur. İşte tam burada o tabağı süslemek omleti şık bir tabağa farklı bir şekilde  koyup o tabağı farklı şeylerle maydanozu domatesi v.s biçimden biçime getirmek ve elbette  lezzetiyle beraber ki lezzet ve görüntü ayrılmaz bir bütün, müşteri önüne veya kendi soframıza gelen bir sanat, izlemeye doyamazsınız.

          Kimi otellerde açık büfe süslemeleri gibi o karpuzların üzerindeki ince işlemeler, farklı figürler peynir tabaklarının dizaynı, jambon tabaklarının şekillendirilmeleri, bazı salata standlarındaki  salataların üzerleri sanki kır bahçesi gibi işte hepsi birer yaratıcılık.

 

Bunları yapan kişi emin olun bir ressamdan farkı yoktur ha tuvale vurulan fırça darbeleri ha karpuzun üzerine vurulmuş bıçak izleri tek fark ressamın renklerle dansı biz aşçıların ise bıçakla olan yolculuğu ortak nokta sanat ve yaratıcılık. Aynı şekilde tuvalde bir manzara resmi ve bizi o çizilen diyara alır götürür biz aşçıların ise tabakları süslemedeki olayıda aynıdır. müşteriyi etkileme gücü, değişik olansa hem izliyorsunuz hem yiyorsunuz.

 

            Bayanlar vardır: Bayan diyorum çünkü günümüzde daha yeni yeni evlerindeki mutfağa ilgi duyan baylarda var. Bayanlarımızın bazıları değişik yemek yapmak istediklerinde dergilerdeki ve internetteki sitelerde yemek tarifleri,  kitaplarındaki tariflerden bir yemek seçip uyguladıklarında kendilerinden de bir şeyler katabilmelileri gerekmektedir ki eminim çoğu bunu başarıyordur tarifi bire bir uyguluyor olabilir hatta tadı da bire bir uyuyordur fakat tarifteki gibi bunu ev hanımlarımız misafirine farklı şekillerde porsiyon olarak sunmayabilir bir bütün olarak servis tabağında şık bir şekilde sunabilir.  Kendinden bir şey katmak budur yaratıcılığını koymalıdır.

      Yemek yapmak çok güzel bir sanattır bence çok  farklı bir sanat farklı bir yaratıcılık düşünsenize hem gözünüz doyuyor hem mideniz ne hoş değil mi?Bir kitabı yazmak gibi, bir resim çizmek gibi, bir dantel örer gibi, bunlara ek bir avantajı var, o da insanoğlunun karnını doyurmasıdır.

 

                                                                          Kırklareli Üniversitesi

                                                                     Pınarhisar Meslek Yüksekokulu 

                                                                  Aşçılık Prpgramı  Öğretim Görevlisi 

                                                                             Evrim KARACA 5193 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları