Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
ÜNAL GÜRSEL
unalgursel1@hotmail.com
Viski’nin(Hayat Suyu) Kısa Tarihçesi
11/02/2013

Viski’nin(Hayat Suyu) Kısa Tarihçesi 1

                Viskiye ait ilk bilgi M.Ö. 800 yıllarına dayanmaktadır. Eski Mısırlılar, viski yapma tekniğini kullanarak parfüm elde etmişlerdir. Viskinin İngiltere’ye nasıl geldiği tam olarak bilinmese de,bu işin manastırlar arasında dolaşan misyonerler aracılığıyla İrlanda ve İskoçya’ya gitmiş olacağı düşünülmektedir. Diğer bir çok içki de olduğu gibi 12.yüzyılda viskinin manastırlarda ilaç olarak kullandığı görülüyor. O dönemde viskinin birçok hastalığa iyi geldiği ve yaşam süresini uzattığına inanılıyor. Viskinin aynı zamanda “hayat suyu” olarak adlandırılması bu sebepten olsa gerek.

                Viski kelimesi ‘uisce ve usgie’ kelimelerinin evrimleşmelerinden ortaya çıkarak günümüzde söylenen şeklini almıştır.Viski,16.yüzyıla kadar şimdi tükettiklerimizden daha genç yaşta tüketiliyordu ve oldukça sert bir içecekti. Ancak, daha sonraları bütün büyük keşiflerde olduğu  gibi viskinin de yıllandırılınca tadının daha iyi olduğu tesadüfen anlaşıldı. Meşe fıçılarda yıllarca unutulan viskinin tadının daha iyi olduğu anlaşılınca viski artık yıllandırılarak tüketilmeye başlandı. O yıllarda İskoç halkı tarafından çılgınca tüketilmeye başlanan viski için ülke parlamentosu viskiye ilk vergiyi koydu. Bu süreçte vergi miktarlarının giderek artması “burada günümüze de bakmak gerekir ”viski üretiminin yer altına inmesine sebep oldu. Daha sonraları parlamento ile üreticiler arasında yapılan anlaşmalar neticesinde viskiden alınan vergiler makul bir seviyeye çekilince yeraltı üretim tesisleri gün yüzüne çıktı.

                Çok ilginç olsa da viskinin tüm dünyada tanınması ve değer kazanması Fransızlar tarafından olmuştur. Tabi ki bu, Fransızların bilinçli bir kampanyası sonucu değil, isteksizce gerçekleşen ekonomik bir faaliyet sonucunda ortaya çıkmıştır.1800’lü yıllarda Fransa’nın şarap bağlarının salgın bir hastalıkla kırılmasıyla şarap üretimi birkaç yıl yapılamadı. Şarap mahzenlerinin de  kısa sürede tüketilmesiyle  birlikte yerini viskiyle dolduran Fransızlar böylece tüm dünyaya viskiyi de tanıtmış oldular. O günden bu güne viski hep ayakta kaldı ve prestijin simgesi oldu.

               

               3694 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YALNIZLIĞIN ANATOMİSİ - 26/12/2017
YALNIZLIĞIN ANATOMİSİ
ELİMDE TABAK VAR. - 25/07/2017
ELİMDE TABAK VAR.
TRAKYA MOTOR ROTALARI 1 - 24/09/2016
TRAKYA MOTOR ROTALARI 1
-BİR BİR(A) - 18/06/2014
-BİR BİR(A)
İKİ KADEH ŞARAP - 03/01/2014
İKİ KADEH ŞARAP
HAYALLERİME DAİR - 22/10/2013
HAYALLERİME DAİR
GÜNEŞİN ARDINDAN - 08/09/2013
GÜNEŞİN ARDINDAN
VİSKİ ÇEŞİTLERİ - 19/04/2013
Viski, bardağa yakışması, rengi, kokusu ve kendine has tadıyla içki dünyasının en seçkin içkilerindendir. Bir bakışla viski hakkında fikir edinebiliriz. Rengine bakarak viskinin eski mi, yeni mi olduğunu anlayabiliriz. Taze viskilerin rengi açık iken
ÖNSÖZ - 16/10/2012
ÖNSÖZ.