Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
ÜNAL GÜRSEL
unalgursel1@hotmail.com
HAYALLERİME DAİR
22/10/2013

HAYALLERİME DAİR
 
            Eminim ki hepimizin hayatında hayalleri ya da geleceğe dair planları vardır. Benim de hayallerim ve planlarım var. Bu sabah kalktığımda küçük bir yürüyüşten sonra, kahvaltı ve orta şekerli kahve, gazete karıştırma, köşe yazılarını okuma, gazetelerin vermiş olduğu firmaların reklam dergilerine göz atma  ve  eve dönüş derken, önünden geçtiğim büfede kocaman yazılarla yazılmış Süper Loto devretti yazısı. Havanın soğuk olması dolayısıyla ellerim ceplerimdeyken oynadığım bozuk paralar ve gözümün içine giren kocaman yazı Loto oynama isteğimin depreşmesine sebep oldu sanırım. Büfeye yaklaştığımda elimle ısıtmış olduğum bozuklukları büfeciye uzatma anı ile hayallerimin başlangıç anı aynı zamana denk gelir sanırım. Acemilikten olsa gerek büfeciyle ufak bir fikir alışverişinden sonra Loto kuponunu alışım ve cüzdanıma koymam.
 
            Hepimizin hayatında Milli Piyango bileti almışlığımız yada buna benzer şans oyunları oynamışlığımız vardır. Bu oyunları oynadığımız da kısacıkta olsa hayal kurmuşuzdur. Gerçi benim bu aralar hayallerim bununla ilgili değil ama nerden geldim buraya ben de anlamadım. Suçlu ayağa kalk. Madem yiyecek içecek ile ilgili bir sitede yazı yazıyoruz hayallerimizde aslında onunla ilgili deyip beyaz bir yalandan sonra esas konuya gecelim.
 
 
            Sonbahar geldiğinde bağ bozum zamanları da başlar. İlkbaharla birlikte yeşermeye ve canlanmaya başlayan bağlar, sonbahar ile birlikte yapraklarının uçları yavaş yavaş sararmaya başlar. Aralarda yazın uzunluğuna ve sıcaklığına dayanamamış olan kahverengi yapraklar yeşilin aralanmasıyla daha bir belirginleşir. Artık üzüm salkımlarının tüm endamıyla kendini gösterme zamanıdır. Kimisi siyah saçlı bir kız gibi tüm endamıyla salınır çotuktan(asma kütüğü),kimisi sarı kız gibi mağrur ve gururlu. Sonbahar bağ bozumudur. Ağustos ayında başlar üzümün çeşidine ve cinsine göre Ekim ayına kadar sürer. Bağ bozumları aslında bir şölen gibidir. İnsanların harıl harıl çalıştığı, terletmeyen ama ısıtan, gölgede üşüten, güneşte ısınıtan havaların zamanıdır. Bağ bozumu bağcının düğünüdür, umutlarla ve hayallerle dikilen asma çubuklarının, üşümesinler diye üzerinin topraktan yorgan yapılıp örtülmesidir, her gecenin sabahında tek tek gezilerek büyümelerinin ve yaprak sayılarının sayılmasıdır, hastalanmasın diye başında beklemektir, ilgi ve şefkat göstermektir, sevgi göstermektir, sevmektir. Bağ bozumu, bir evlat titizliği ile büyütülen asmaların mürüvvetini görmektir.
 
            İşte tam da böyle bir şölene katılma hayalleri ile yanıp tutuşurken, ülkemizde yeni alkol yasası ile bu gibi şölenlerin yasaklanması benim de hayallerimin ötelenmesine sebep oldu. Aslında, bu yıl  firmaların bekleme ve görme taktiğiyle geçecek gibi. İnanıyorum ki, ülkemizde ki zeki ve bilinçli reklamcılar bu olayı reklam ama reklam olmayan uygulamalarla bir çözüm bulurlar ve bende hayallerimden vazgeçmem.

Anlayana ne demiş şair,
“Ayaklarıyla ezip fıçıya mı bastılar seni
Nefti kasnaklı bir fıçıya,
Aldırma, kara üzüm !”


Offf ya, ne zaman bir şeyler yazmaya düşünsem kafamda yazmak isteğimi konu ile, parmaklarım bir türlü uyumu yakalayamıyor, ne yapsam. Hayal kurmaya devam mı etsem?

 

 4084 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YALNIZLIĞIN ANATOMİSİ - 26/12/2017
YALNIZLIĞIN ANATOMİSİ
ELİMDE TABAK VAR. - 25/07/2017
ELİMDE TABAK VAR.
TRAKYA MOTOR ROTALARI 1 - 24/09/2016
TRAKYA MOTOR ROTALARI 1
-BİR BİR(A) - 18/06/2014
-BİR BİR(A)
İKİ KADEH ŞARAP - 03/01/2014
İKİ KADEH ŞARAP
GÜNEŞİN ARDINDAN - 08/09/2013
GÜNEŞİN ARDINDAN
VİSKİ ÇEŞİTLERİ - 19/04/2013
Viski, bardağa yakışması, rengi, kokusu ve kendine has tadıyla içki dünyasının en seçkin içkilerindendir. Bir bakışla viski hakkında fikir edinebiliriz. Rengine bakarak viskinin eski mi, yeni mi olduğunu anlayabiliriz. Taze viskilerin rengi açık iken
Viski’nin(Hayat Suyu) Kısa Tarihçesi - 11/02/2013
Viski’nin(Hayat Suyu) Kısa Tarihçesi
ÖNSÖZ - 16/10/2012
ÖNSÖZ.