Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
ÜNAL GÜRSEL
unalgursel1@hotmail.com
İKİ KADEH ŞARAP
03/01/2014

İKİ KADEH ŞARAP

Üniversite yıllarında Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Anadolunun Sesi’ni okuduktan sonra mitolojiye ilgi duymuş ve bunanla ilgili birkaç kitap okumuştum. Hepimiz hayatımızda birkaç mitolojik hikaye biliriz yada duymuşuzdur. En azından Brad Pitt ile Orlanda Bloom’un oynadığı Truva filmini izlemiş yada hikayesin dinlemişizdir. En fazla bilinen mitolojik hikayelerden biridir. Belki de, hayatımıza giren truva atlarından dolayı.

Bunun yanında pekde fazla bilinmeyen mitolojik hikayelerde vardır. Örneğin, enginarın mitolojik hikayesini hangimiz biliriz? Enginarın da mitolojik hikayesi olur mu? diye sorabilirsiniz, ama var. Arkadaşım bana bu hikayeyi anlattığı ana kadar ben de bilmiyordum. Şunu da düşünemeden yapamıyorum. Acaba diğer sebzelerin de mitolojik hikayesi var mı? Örneğin; patlıcanın, havucun vs. Gizli kalmış ne kadar çok hikaye var değil mi? Her neyse, konuyu fazla dağıtmadan şarabın mitolojik tanrısının hikayesini sizlerle paylaşalım ki başlığın hakkını verelim.

Yunan mitolojisine göre, şarabın sadece sarhoş ediciliğini değil faydalı ve sosyal yanlarını da temsil eden, medeniyet ve barış destekçisi Dionysos şarap tanrısıdır. Bazı kaynaklarda farklı olarak isimlendirilse de en sık kullanılan ismi Dionysos’tur. Dionysos Zeus ve Semele’nin oğludur. Tanrı Zeus, ölümlü prenses Semele’yi kendine ölümlü süsü vererek baştan çıkartır. İlişkiyi öğrenen Zeus’un eşi tanrıça Hera, bir plan yapar ve Zeus’u Semele’ye olduğu gibi yani ölümsüz olarak gösterir. Bunu anlayan Zeus Hera’nın şerrinden kurtulmak için sevgilisi Semele’yi şimşeği ile yakar (insanların acımasızlığı buradan geliyor sanırım) Sevgilisinin hamile olduğunu bilen Zeus onun karnında ki bebeği alır ve baldırında büyüterek dünyaya getirir. Böylece,Zeus ile Semele aşkının meyvesi olarak Dionysos doğar. Dionysos, üzümü ve ondan şarap yapmayı keşfeder. Zeus’un şarabı beğenmesiyle şarap, Zeus tarafından tanrıların içkisi olarak nitelenir. Çünkü, şarap insanın kendisini gururlu, kahraman ve alçak gönüllü hissetmesine sebep olur. Şarabın, bunları hissettirmesinin yanında sağlık açısından da yararlarının olduğu anlaşılır. Eski Yunanlılar şarabı tanımlarken besleyici ve ilaç olarak ta öneminden bahseder.Günümüzde yapılan araştırmalar ,her akşam içilen bir kadeh şarabın kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını tespit etmiştir.

O zaman Yunan mitolojisinde ki şarap tanrısı Dionysos’un tavsiyesine bir bakalım. Dionysos der ki, ’’Birincisi sağlık, ikincisi aşk ve zevk, üçüncüsü uyku için; dördüncü ile onuncu kadehler arası ise dağıtmak ve kırmak için’’ Benim tavsiyem ise şarap, şiir ve sizi anlayan bir eşlikçi. Karar size kalmış. Afiyet olsun….

 

  4278 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YALNIZLIĞIN ANATOMİSİ - 26/12/2017
YALNIZLIĞIN ANATOMİSİ
ELİMDE TABAK VAR. - 25/07/2017
ELİMDE TABAK VAR.
TRAKYA MOTOR ROTALARI 1 - 24/09/2016
TRAKYA MOTOR ROTALARI 1
-BİR BİR(A) - 18/06/2014
-BİR BİR(A)
HAYALLERİME DAİR - 22/10/2013
HAYALLERİME DAİR
GÜNEŞİN ARDINDAN - 08/09/2013
GÜNEŞİN ARDINDAN
VİSKİ ÇEŞİTLERİ - 19/04/2013
Viski, bardağa yakışması, rengi, kokusu ve kendine has tadıyla içki dünyasının en seçkin içkilerindendir. Bir bakışla viski hakkında fikir edinebiliriz. Rengine bakarak viskinin eski mi, yeni mi olduğunu anlayabiliriz. Taze viskilerin rengi açık iken
Viski’nin(Hayat Suyu) Kısa Tarihçesi - 11/02/2013
Viski’nin(Hayat Suyu) Kısa Tarihçesi
ÖNSÖZ - 16/10/2012
ÖNSÖZ.