Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
ÜNAL GÜRSEL
unalgursel1@hotmail.com
GÜNEŞİN ARDINDAN
08/09/2013

GÜNEŞİN ARDINDAN

               

Eylül ayının akşam serinliği, yaz tatilinin vermiş olduğu rehaveti şöyle bir üzerimizden atmamızı sağladı sanırım. Yaz akşamları yaptığımız mangal partileri,güneş yanıklarından kaynaklanan muhabbetler,sıcak yaz günlerinde içilen çaylar( bunu da hala anlamış değilim),Türk Kahveleri, plastik bardakla içilen içecekler, farklı yemek denemeleri ,deniz, kum, güneş, unutulmayacak anılar ve Ege’nin esintisi. Çevremde ki arkadaşların yeni okula başlayacak çocuklarının heyecanı,” oooo yanmışsın” geyikleri, “yok ya aslında hiç güneşte yatmadım hep gölgedeydim ama yanmışım işte”yalanları, “eeeee neler yaptın,nereye gittin?”soruları, “aaaaaa bende ordaydım ama görüşemedik” geyiklerinden sonra tekrar rutin bir hayata dönüş  alışma yada alışamama devrisi ve tatil the end.
                Neler oldu bu yaz?
Sanırım biz turizmcileri en fazla ilgilendiren 4687 sayılı yasada yapılan ve 11 Haziran 2013 tarihi ile yürürlüğe giren yeni alkol yasası. Tabi, bu yasanın hazırlanması ve onaylanması aşamalarında ortaya çıkan tartışmalar ve düşünceler bu konunun cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasından sonra az çok durulsa da hala soru işaretleri  bulunmaktadır. Kaldı ki yukarda plastik bardakta içilen şeyleri söylemekten tırstığım için içecekler diyerek konuyu geçiştirdim. Hala daha konuya geçemedim ki, onun için salvolar atıp duruyorum. “Ya yasak sa, ya ceza alırsam, şimdi bu içtiğim şalgam suyunun markasını yazarsam ne olur? Acaba, reklama mı girer? Zaten her şeyimizi  takip ediyorlar. Yoksa bizim buralarda üzümden üretilen hardaliyeyi mi yazsam” gibi düşüncelerle boğuşuyorum. Eeee ne de olsa ulusal ve uluslararası bir siteye yazı koyacağız. Yayın müdürümüz Aykut beyi zor duruma düşürmeyelim.
En iyisi ben yeni yasanın bize neler getirdiğini dilim döndüğünce, klavyeye  parmağım bastığınca anlatayım. Belki, birkaç bardak acılı şalgam suyundan içince cesaret gelirde markalarının isimlerini de veririm.
1.Buna göre artık saat 22.00’dan sabah 06.00’ya kadar içki satışı yapılamayacak. Bunun turizm bölgeleri de dahil hiçbir istisnası olmayacak.
2.Artık gece 22.00’dan sonra bakkal, büfe gibi içkinin şişe olarak satıldığı yerlerden içki alınamayacak.
3.Artık alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak.
4.Yasaya göre meskun mahaller ve konaklama yerleri hariç olmak üzere; otoyollardaki ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde alkollü içki satışına ve tüketimine izin verilmeyecek.
5.Yasa Resmi Gazete ’de yayımlandıktan sonra artık hiç bir yerde alkol ile ilgili reklam yer alamayacak.
6.100 metre yakınında örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethane olan yerlerde içki satışı ya da tüketimi yapılamayacak. Bu mesafe şartı turizm belgeli işletmeler için uygulanmayacak.
Sevgili arkadaşlar, bu kısımlar yasada daha önce  var olan ama Kanun Hükmünde Kararnameyle değiştirilen kısımlar. Bu yasa da yanlış olan kısımlarla birlikte doğru olan kısımlarda var. Ancak, devletin bu kısıtlamaları yaparken yasak yolunu seçmesindense insanları bilinçli bir tüketici yapmaya çalışması daha mantıklı.
Demek ki bundan sonra bilinçli tüketiyoruz ve bilinçli yazılar yazıyoruz. Gurmeakademesi yazarı sevgili dostum Ali Rıza Yücel yazar da ben yazamaz mıyım?” Yazarım” diyoruz ve yeni eğitim ve öğretim yılında öğretmen arkadaşlara başarılar dileyerek onlara Roger Waters’tan “Another brick in the wall”şarkısını armağan ediyoruz.
Hoşgeldin sonbahar…….

 

 

  3381 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YALNIZLIĞIN ANATOMİSİ - 26/12/2017
YALNIZLIĞIN ANATOMİSİ
ELİMDE TABAK VAR. - 25/07/2017
ELİMDE TABAK VAR.
TRAKYA MOTOR ROTALARI 1 - 24/09/2016
TRAKYA MOTOR ROTALARI 1
-BİR BİR(A) - 18/06/2014
-BİR BİR(A)
İKİ KADEH ŞARAP - 03/01/2014
İKİ KADEH ŞARAP
HAYALLERİME DAİR - 22/10/2013
HAYALLERİME DAİR
VİSKİ ÇEŞİTLERİ - 19/04/2013
Viski, bardağa yakışması, rengi, kokusu ve kendine has tadıyla içki dünyasının en seçkin içkilerindendir. Bir bakışla viski hakkında fikir edinebiliriz. Rengine bakarak viskinin eski mi, yeni mi olduğunu anlayabiliriz. Taze viskilerin rengi açık iken
Viski’nin(Hayat Suyu) Kısa Tarihçesi - 11/02/2013
Viski’nin(Hayat Suyu) Kısa Tarihçesi
ÖNSÖZ - 16/10/2012
ÖNSÖZ.